неділю, 27 серпня 2017 р.


Календарно-тематичне планування уроків курсу Інформатика в 2, 3, 4-тих класах  на І та ІІ семестр 2017 – 2018 н. р. https://goo.gl/XzH3bx




суботу, 9 січня 2016 р.

Розробка уроку з інформатики «Поняття про Інтернет».

Розробка уроку з інформатики
«
Поняття про Інтернет».


Тема: Поняття про Інтернет.
Мета: Ознайомити  учнів із поняттям «глобальна мережа Інтернет» та її призначенням. Розвивати логічне мислення, довільну увагу, пам’ять, уяву, зв’язне мовлення, потребу в розумовій роботі, інтелектуальній та творчій активності. виховувати любов до рідного краю, його тра­диції і обрядів,
формувати громадянські якості: патріотизм, людяність, доброту, милосердя,  працьовитість. Виховувати культуру поведінки в комп’ютерному класі, бережливе ставлення до комп’ютерної техніки, інтерес до вивчення предмета.
Обладнання:  ребуси, чарівна паличка , сніжинка, рушничок,  свічка , писанка, Конституція України.
Форма уроку: урок-подорож.
Хід уроку
І. Організація класу.
Любi друзi, хоч маленькi,
Ми вже добре знаєм,
Що зовемось українцi,
Славних предкiв маєм.
Батьо, мати, брат, сестричка
Та всі iншi члени роду –
Всi належать до одного
Українського народу.
Бо родитись українцем
це є честь i слава,
Рiдний край свiй прославляти –
Найважливiша для всiх справа
Україна - одна з найбiльших держав Європи. Столиця України – місто Київ. Оскiльки це велика країна, то живуть у нiй люди рiзних нацiональностей. Поряд з українцями в Українi живуть росiяни, бiлоруси, поляки, чехи, молдовани, болгари, євреї, поляки, греки. Усi вони знайшли в нашому краї свою батькiвщину, називають матiр’ю соборну i суверенну Україну.
Громадянин - людина, яка постiйно живе у державi, користується її правами i виконує обов’язки, встановленi законами цiєї держави. А познайомитися з обов язками та законами нам допоможе інтернет.
 З нами уроком мандрувати будуть Оленка та Петрик.
ІІ. Контроль, корекція та закріплення знань.
1.Розумова розминка.
2. Повторення правил поводження у комп’ютерному класі.
Гра «Ніжки-долоні» (якщо правильно – плескати у долоні, якщо неправильно – тупати ніжками)
В клас комп'ютерний спітнілі ми вбігаємо щосили...
Витри старанно взуття, нам не потрібне сміття! 
За улюблений комп'ютер падаєм, мов спілі фрукти...
А щоб сісти нам за парту, вчитель нам дає команду!
Ти підсунь дисплей близенько і шнури поправ хутенько!
Від екрана ти відсядь... Сантиметрів п'ятдесят!
Голова болить моя, Потерплю годину я!  
Я дротів не зачіпаю, правило це добре знаю!  
Як відчую щось горіле, промовчу я всім на диво...
В електронний клас науки сміло входь! Лиш вимий руки!

Після виконання домашніх завдань Петрик і Оленка вирішили відпочити і за допомогою комп’ютерної мережі, яка з’єднувала їхні комп’ютери, почали надсилати один одному цікаві завдання. А ви зможете їх виконати?
ІV. Повідомлення теми та мети уроку.
На сьогоднішньому уроці разом із Петриком та Оленкою ви познайомитеся із найбільшою комп’ютерною мережею, яка допомагає з’єднувати найвіддаленіші куточки нашої країни України, навіть цілої планети - Інтернетом, дізнаєтеся, для чого можна використовувати Інтернет, які Інтернет-служби існують у цій мережі.
V. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя.
Інтернет — це добровільне об'єднання тисяч мереж і мільйонів комп'ютерів по всьому світу, що дозволяє обмінюватися інформацією між ними. Складовими Інтернету є мережі різного масштабу: великі національні мережі, багато регіональних і локальних мереж. Тому Інтернет ще називають мережею мереж або глобальною(всесвітньою) мережею. Слово «Інтернет» походить від англійського International Network, що у перекладі означає «міжнародна мережа».
Комп’ютер під’єднується до мережі Інтернет за допомогою спеціального пристрою – модему. А поєднання комп’ютерів у мережу здійснюється за допомогою телефонного, кабельного, радіо- та супутникового зв’язку. Ця мережа, ніби павутиння, охоплює всю нашу планету. Саме через це Інтернет ще називають Всесвітньою павутиною.
Усі комп’ютери, підключені до Інтернету, знаходять один одного в автоматичному режимі. Люди взагалі не беруть участі в пересиланні повідомлень завдяки тому, що кожний комп’ютер має свою адресу — запис, який точно визначає місцезнаходження комп’ютера у мережі. 
2. Самостійна робота з підручником
Користування мережею Інтернет надає багато можливостей. Самостійно прочитайте у підручнику, для чого можна використати Інтернет
3. Продовження розповіді вчителя.
Крім цього, Iнтернет надає багато послуг. Основними й найпопулярнішими з них є:-  електронна пошта (e-mail)- система пересилання електронної кореспонденції;
-   всесвітня інформаційна служба Web;
-   пошукові системи, які допомагають знайти в Інтернеті потрібну інформацію за ключовим словом чи фразою;
-   інтернет-магазини – сайти, на яких розміщено фотографії товарів із вказаною ціною. Після замовлення придбаний товар привозять покупцю.
4. Виконання вправ та завдань у картках..
VІ. Практична діяльність учнів.
Вчитель.
    Громадянин України - це ти і я, це люди, які постій­но живуть в Україні, люблять її, є патріотами своєї Вітчизни, готові захищати її територію, ідеали, працювати в ім’я розвитку і процвітання, вчитись, удосконалювати свою майстерність, шанувати традиції, бути законослухняними, знати права і обов’язки, добре знати історію Батьківщини, традиції, її мову, бути добрим, чесним, милосердним, працелюбним.
   Сьогодні нас чекає незвичайна подорож у світ краси і добра, мрій і сподівань безмежними просторами милої України. Нас чекають труднощі і випробування, але нехай вони вас не лякають. Подорожувати будемо по такому маршруту:
Любов – Доброта – Вірність – Мрія – Щастя
Перша зупинка „Любов”
-         Щоб подорожувати Україною, давайте ж розберемося: що таке Батьківщина?
   Велика Батьківщина  починається з маленької домівки, де ви народилися, зі школи, де проходять ваші найкращі роки, з друзів, які зігрівають вас своїм теплом, з тихої казки бабусі, ніжної пісні матусі, доброї поради дідуся.
Учень:
Що ж таке Батьківщина?
Під віконцем калина,
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою водиця.
В чистім полі криниця
Серед лугу далеко
У діброві лелека.
І веселка над лісом,
І стрімкий обеліск.
Вчитель.
Людське щастя від роду і до роду
Увись росте з коріння родоводу.
І тільки той, у кого серце чуле.
Хто знає, береже минуле
І вміє шанувать сучасне.
Лиш той майбутнє
Вивершить прекрасне.
    - Любіть своїх рідних, даруйте їм радість і щастя. Давайте подивимось, що нам подарувала зірочка «Любові» (У скриньці - рушник).
    - А для чого дарують рушничок?
 (Повідомлення дітей)
Вчитель.   
 Рушник. Він пройшов через віки і нині символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любові до своїх дітей, до всіх, хто не черствіє душею, він щедро простелений близьким і далеким друзям, гостям. Хай символ цей завжди буде в нашій хаті як ознака великої любові і незрадливості.
2-а зупинка «Доброта»
1. .Акція «Збери портфель другу».
2.. Розповідь з елементами бесіди про сусідів. Де б ми не йшли, не їхали, нас завжди оточують люди, яких називають сусідами. Вони бувають різними. Сусіди по квартирі, по парті, сусідами називають і людей, які сидять поруч в автобусі чи в кіно, сусіди, які живуть близько - близькі, далеко - далекі.
У хаті радість, сміх, а раптом - горе. Родина живе далеко. Кого кличуть на допомогу? Сусідів. І вони завжди допоможуть і в біді, і в радості. Недарма кажуть:«Коли біда чи неміч - сусідів клич на поміч». Із сусідами треба жити в мирі та злагоді. А що це значить? Так треба завжди прийти до сусіда на допомогу і не чекати, поки він скаже, щоб ти йому допоміг. Я впевнена, що ви дуже добрі, чуйні сусіди і з вас виростуть добрі люди.
Гра «Я дарую тобі»
(Зірочка «Доброти» дарує нам свічку - символ добра і чистоти, дерев'яну писанку - символ добра).
Фізкультхвилинка.
Діти по черзі передають один одному писанку по колу з побажаннями.
Вчитель. Пам'ятайте, діти! Ми завжди повинні нес­ти іншим світло любові й доброти.
Нехай існує істина стара -
Людина починається з добра.
3-я зупинка «Вірність»
(У чарівній скриньці - Конституція).
- Що ж таке Конституція?
Ст. 10. Державною мовою в Україні є українська мова.
Вчитель. А якщо в народу є своя мова, то є і сам народ. У нас є непорушна територія 603,7 тис. кв. м.
Ст. 13. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, все, що знаходиться на нашій землі є об'є­ктами права власності українського народу.
- Яка столиця нашої держави?
- Які великі міста, ріки?
- В якому селі живете?
- Які ви знаєте символи України, що вони означають?
Вчитель. Наша держава несе всім світло мира, любові, добра і злагоди. Ми, українці, ідемо в світ радими від того, що маємо свою державу, волю, рідну мову. І кожен із нас пов'язує свою долю з Україною. Для неї ми живемо, для її процвітання і блага. Буде багата держава, будемо краще жити і всі ми.
Разом.
Ми вчимося сьогодні у школі
І гартуємо наші серця.
З рідним краєм пов'язуєм долі,
Будем вірні йому до кінця.
4-а зупинка «Мрія»
(В скрині -Сніжинка). Свою мрію запишіть одним словом на аркуші. Повісьте на наше дерево мрій, поясніть, про що мрієте.
     - Про що мріють наші гості?
    Вчитель. А я мрію про те, щоб всі ваші мрії здійснилися.
5-а зупинка «Щастя» (У скриньці - чарівна паличка).
Вчитель. Наша подорож завершується. Перед вами велике, неосяжне зоряне небо України. Це небо дуже схоже на Інтернет
 Вивчайте його, бо багато на небі зірок, а значить, багато шляхів, щоб стати справжнім патріотом, гідним громадянином України, знайти своє щастяІ місце на землі.
VІІ. Підсумок уроку.
-        Що називають мережею мереж та всесвітньою павутиною?
-        З чого складається Інтернет?
-        Які Інтернет-служби ви знаєте?
-        Яке яку подорож ми зробили на сьогоднішньому уроці?
Гра «Ланцюжок» (учні по черзі називають, що можна робити за допомогою Інтернету)
    Вчитель
Хай вам, любі діти, сонечко сміється,
А погане - хай минеться.
Хай щастить вам, діти, всюди
 Хай ростуть з вас добрі люди!



Перший урок на тему:"Україна - єдина країна"

Тема уроку: «Україна – єдина країна».
Мета: розширити поняття про єдність, незалежність і суверенність нашої держави та роль у цьому українського козацтва;
розвивати в учнів бажання брати посильну участь у розбудові та зміцненні єдності нашої держави;
виховувати майбутнього захисника своєї Вітчизни та формувати в учнів активну громадянську позицію щодо єдиної, цілісної держави та захисту її кордонів.
Форма проведення:. Розповідь з елементами довідок, повідомлень, бесіди
Місце проведення: класна кімната.
Тривалість: 45 хвилин.
Обладнання: Конституція України, географічна карта, портрети поетів Тараса Шевченка, Лесі Українки, список прізвищ земляків, що зараз воюють за єдність нашої країни, свічки.
Всім серцем любіть Україну свою,
І вічні ми будемо з нею
(В. Сосюра).
Свою Україну любіть,
За неї Господа моліть
(Т. Шевченко).
Відео «Лише у нас на Україні»
Слово вчителя. (Слайд 1) презентації
Вишита колоссям і калиною,
Вигойдана співом солов’я,
Зветься величаво – Україною,
Земле зачарована моя.
Діти, тема нашого першого уроку «Україна – єдина країна»
Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі - на нашій славній Україні! Тут жили наші діди і прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. Материнський образ України встає з полинових степів і глибинної чорноземної скиби, як барва зоріє із зажури поліських озер, що чистими очима довірливо дивляться на світ, виростає недосяжно на повен зріст із карпатських верховин. Нема життя без України, бо Україна - це мати, яку не вибирають, бо Україна - це доля, яка випадає раз на віку, бо Україна - це пісня, яка вічна на цій землі.
Багатовікова історія українського народу, народу-великомученика, на долі якого було досить лиха... Майже кожне століття, як свідчать джерела, розпочате голодними роками, наслідками епідемій, спустошливими війнами, чужоземними навалами. З XV століття, з часів козаччини, почалася національно-визвольна боротьба за побудову незалежної самостійної держави. Але шлях до незалежності був тяжкий і тернистий. Важко назвати країну, яка б пережила те, що пережила Україна за більш ніж пів-тисячолітнє поневолення (1240 - 1991 р.)
1 учень: (Слайд 2-3) В минулому Україна була розділена на частини, єдиної держави не існувало. На півдні було розташоване Кримське ханство, яке утворилось у XIV ст. в результаті розпаду Золотої Орди. За рівнем економічного розвитку кримські татари значно відставали від населення України. Вони вели напівкочовий спосіб життя і постійно нападали на нашу країну. Під час цих нападів вони грабували міста і села, спалювали їх, забирали людей у полон. Чоловіків і жінок продавали в рабство; дітей перетворювали на яничарів. Українське населення дуже страждало від цих набігів. Саме на цих землях виникло у XV ст. таке видатне явище, як козацтво.
2 учень: (Слайд 4 – 5) Перші згадки про козаків відносяться до кінця XV ст. Місце, де оселялись козаки, називалось Дике Поле. Це були родючі, але незаселені землі, бо вони найбільше зазнавали нападів з боку кримських татар. Найбільша група людей, що переселялись сюди, — селяни-втікачі, які не витримували жорстокого феодального гноблення. Проте релігійний і національний гніт примушував покидати свої домівки навіть досить заможних людей. Козаки оселялись у зимівниках, їх основним заняттям було землеробство і скотарство. Працювати доводилось озброєними, щоб вчасно встигнути відбити напади татар.
3 учень: (Слайд 6 – 7) Між містами Дніпропетровськ і Запоріжжя Дніпро перетинає Український кристалічний щит і тому, оминаючи його, змінює свій напрямок. У цьому місці тверді кристалічні породи виходять над поверхнею води (вода розмиває їх дуже повільно), утворюючи численні пороги й острови. Поблизу Запоріжжя знаходиться найбільший острів Дніпра — Хортиця. Перша Січ створена в середині XVI ст. Д. Вишневецьким.
Вчитель: Хто ж міг бути козаком на Січі?
Учні дають свої відповіді…
1 учень: кожний чоловік, який виконував умови: говорити українською мовою, сповідувати православ'я і бути не одруженим. Жінкам не дозволялось навіть заходити на територію Січі. Існував випробувальний термін сім років, після чого людину зараховували до Запорізького війська.
Вчитель: А чим займались козаки в Січі?
Учень. (Слайд 8) Головними заняттями були військові походи й підготовка до них. Походи здійснюватись на чайках Дніпром на територію Кримського ханства з метою визволення полонених і підкріплення матеріального становища.
2 учень: Січ була українським військом, організованим, дисциплінованим і боєздатним. Козаки виконували роль прикордонників, захищаючи південні кордони України від нападів кримських татар.
(Слайд 9) Також козаки підтримували  селянські  повстання в боротьбі проти посилення феодального гніту, брали активну участь у визвольній війні під керівництвом Б. Хмельницького, стояли на сторожі православ'я та української мови. Нам є на кого рівнятись і з кого брати приклад…
Вчитель: А зараз ми проведемо конкурс «Чи знаєте ви?»
Вчитель читає запитання, а учні говорять відповіді. (Слайди 10 – 33)
1.                Столиця України. (Київ)
2.                Що означає слово «козак»? (Вершник, вільна людина.)
3.                Козацький човен. (Чайка)
4.                Герб України (Тризуб)
5.                Найвідоміша козацька страва. (Куліш.)
6.                Дерево, з якого добувають дьоготь. (Береза)
7.                Кому не дозволялося заходити на територію Запорозької Січі? (Жінкам.)
8.                Обрядовий хліб, який печуть на Великдень. (Пасха)
9.                Свято дівочої долі. (Катерини)
10.           Найвища гора України. (Говерла)
11.           Найвідоміший футболіст України сучасності. (Андрій Шевченко)
12.           Грошова одиниця України. (Гривня)
13.           Приміщення, в якому жили козаки. (Курінь)
14.           Колір прапора України. (Блакитно – жовтий)
15.           Розписані великодні яйця. (Писанки)
16.           Найбільше озеро  України. (Синевир)
17.           Головна обрядова дія Андріївських вечорниць. (Гадання, Кусання калити)
18.           Зібрані цього дня лікарські трави вважаються найцілющими.  (Свято Івана Купала)
19.           Скільки страв повинно бути на столі у Святий вечір? (Дванадцять)
20.           Народна назва одного з найголовніших  літніх свят, до якого православна церква приурочила свято Трійці. (Зелена, Клечальна неділя – «Зелені свята»)
21.           Швидкий український танок. (Гопак)
22.           Хто був останнім гетьманом України? (Кирило Розумовський)
23.           Хто з українських письменників узяв собі псевдонім – назву своєї національності. (Леся Українка)
24.           На території якого материка розташована Україна? (Євразія)
Вчитель: Ну що ж, молодці, ви добре знаєте історію рідного краю. Молодці, ви справжні козаки. А що треба дитині для того, щоб відчути себе справжнім патріотом України, її громадянином? (учні знову висловлюють свої думки).
1 учень: Добре вчитись, щоб у майбутньому оволодіти спеціальністю і приносити користь.
2 учень: Брати активну участь у житті класу і школи, відчувати свою причетність до шкільного життя і до життя країни.
3 учень:  Любити природу, берегти і примножувати її багатства: садити сади, ліси, квіти, розчищати джерельця, щоб не міліли річки. Турбуватись про майбутнє нашої держави.
1 учень: Берегти історичні і духовні пам’ятки нашого народу, не руйнувати, а вивчати і творити нову історію рідного краю.
Вчитель. Ми, українці, повинні пишатися тим, що наша Україна ніколи не поневолювала інші народи, не вела загарбницькі війни, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких і далеких сусідів.
Відомий французький вчений Й. Г. Коль у 1841 році писав: «Немає найменшого сумніву, що колись велетенське тіло російської імперії розпадеться, і Україна стане вільною державою. Час цей наближається поволі, але неухильно. Українці є нація з власною мовою, культурою та історичною традицією. Україна роздерта поміж сусідами. Але матеріал для Української держави готовий: коли не нині, то завтра з'явиться будівничий, що збудує з тих матеріалів велику незалежну українську державу».
І довгожданий час настав. 16 липня 1990 року Верховна Рада Української республіки приймає важливий документ - Декларацію про державний суверенітет України. (Слайд 34) Декларація стала першим кроком до незалежності нашої держави, відчутним рушієм у боротьбі за волю.
Так, Україна здобула волю і незалежність. Перед усім світом постала держава з давньою славною історією, оригінальною духовною культурою, зі своїми символами, мовою, чесними, працьовитими, миролюбними людьми - українським народом.
А чи могло бути інакше? Ні, інакше бути не могло. Не могла бути марно пролита кров тих, хто боровся за волю і незалежність, тих, хто вірив у перемогу, і тих, хто вірив у воскресіння. Хіба міг не почути Всевишній тих молитов, з якими звертався до нього славний син Тарас Шевченко:
Молю, ридаючи, пошли,
Подай душі убогій силу,
Щоб огненно заговорила,
Щоб слово пламенем взялось,
Щоб людям серце розтопило,
І на Украйні понеслось,
І на Украйні освятилось...
16 липня 1990 року назавжди залишиться в історії українського народу великим і пам'ятним днем. Здається, після того кожний день нашого життя був наповнений демократичними змінами і перетвореннями.
24 серпня 1991 року проголошено Акт про незалежність України. Акт проголошення незалежності завершив тисячолітні прагнення українського народу до волі, до створення своєї суверенної держави.
1993 рік. На всенародне обговорення винесені два варіанти проекту Конституції. України.
1994 рік. Україна відзначає 180-у річницю з дня народження славного сина Тараса Шевченка. В цьому ж році відбулися вибори до Верховної, обласних, районних, селищних і сільських рад. А у вересні місяці затверджена конституційна комісія.
1995 рік. Україна відзначає 400-річчя з дня народження славного гетьмана Богдана Хмельницького. Протягом цього року йде широке обговорення проекту Конституції України.
1996 рік. 28 червня Верховна Рада України прийняла Основний Закон - Конституцію України. Цей день став національним святом. У цьому році також затверджено українську грошову одиницю гривню.
Україна має свої символи.
Слайд 35
Звичайно, що ми згадали тільки деякі важливі події з життя молодої Української держави. Але сьогодні з гордістю можемо сказати: так, є незалежна Українська держава зі своєю землею, своїм народом, своїми символами, своєю рідною мовою, традиціями і культурою.
На фоні пісні «Разом і до кінця»
1 учень: Я — українець, я не малорос,
 Пишаюсь родом тисячокорінним.
 Тарас за мене мучивсь і боровсь,
 Щоб я зродився зерням України.
2 учень: Стаття 65 Конституції нашої держави говорить, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. (Слайд 36)
3 учень: Наша армія існує для захисту кордонів рідної землі, а не для нападу на інші країни. Щоб захистити Батьківщину в майбутньому, треба змалку полюбляти спорт, бути сильним, спритним, мужнім.
Вчитель. Зараз нашій країні як ніколи потрібно бути єдиною та згуртованою. На цілісність нашої держави посягнули  вороги і багато наших земляків на сьогодні мобілізовано до лав українського війська. Вони з честю воюють на сході з терористами та російським сепаратистами, відвойовують та захищають кордони нашої держави (вчитель зачитує прізвища). Деякі російські політики, а саме лідер ЛДПР В.В. Жириновський, пропонує поділили нашу державу на шматки між Польщею, Румунією, Угорщиною та Росією (Слайд 37). Цього ніколи не буде і ми з вами ніколи такого не допустимо!
Українська земля пройшла війни та мир, поразки та перемоги, пишалася вірними синами та доньками, чарувала світ своїми запашними паляницями та мелодійними піснями. Вона була і залишається вірною матір'ю українців, які свято шанують і люблять її.
Тільки людина з добрим і чуйним серцем, роботяща і вольова може бути справжнім патріотом і громадянином своєї держави, по-справжньому любити і захищати, відстоювати її інтереси і приносити велику користь Що більше буде зроблено для цього сьогодні, то краще житимемо завтра, і будемо гідними називати себе українцями. Бо, як сказано в Біблії, «...хто шукає, той завжди знаходить, а хто вірить, тому по вірі його і воздається». Хай Бог допомагає нам творити своє майбутнє своїм розумом, своїми руками і серцями.
Музика посилюється
Учень. Молюсь за тебе, Україно,
Молюсь за тебе кожен час,
бо ти у нас одна-єдина, -
Писав в своїх віршах Тарас.
Молюсь,- казав він, щоб у тебе
Не було між людьми війни,
Щоб завжди було чисте небо
На нашій стомленій землі.
Щоб завше у садку смерека
Весняним квітом під вікном цвіла
І прилітали з вирію лелеки,
Щоб гомін хвиль послухати Дніпра!
Відео «Молитва За Україну» (Діти запалюють свічки)
III. Підбиття підсумку уроку.
Ви - майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте наш народ і нашу мелодійну мову.
Ми Єдина країна! Незважаючи на усі негаразди, що відбуваються зараз, всі ми прагнемо одного - миру, спокою, міцної та квітучої держави та чистого неба над головою.
Н. Бучинська «Моя Україна»

Літературні джерела:
1.    Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
2.    М. Кримська с. Старий Нижбірок, Тернопільська обл.. «Моя країна - Україна» С.Д. Прит Глишська ЗОШ, Рівненська обл.. Твої символи, Україно!
3.    М.В. Коновалова Тематичні класні години 5-11 класи. Видавництво «Основа» м. Харків 2011 р.
4.    Ресурси Інтернету