МИ – НАЦІЯ ЄДИНА, ТВОЇ МИ ДІТИ, УКРАЇНО!
Мета:
поглибити знання учнів про культурну спадщину України; формувати
культуру взаємовідносин між людьми, повагу до традицій і звичаїв
українського народу; виховувати почуття патріотизму, чуйність, людяність,
терпимість і небайдужість, почуття взаємодопомоги та дружнього прийняття
іншої людини; сприяти формуванню навичок толерантної поведінки.
Обладнання: Державний
Прапор України; класна кімната прикрашена повітряними кульками, елементами
народної символіки; записи музики.
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
Учні
розташовуються в класній кімнаті. Лунає пісня «Лише у нас на Україні».
ІІ.
Повідомлення теми і завдань уроку.
Вчитель. Кожній людині мила своя сторона! Земля, на якій ви
народились, є рідною для вас, бо на ній живуть ваші мама і тато, братики і
сестрички, бабуся і дідусь – ваш рід, ваша родина. Родина до родини – то народ.
Наш Перший урок
пропоную розпочати рядками про Батьківщину - Україну.
Моя Україна
Учень: На світі багато чудових країн,
Мені наймиліша,
найкраща країна,
Яка піднялася,
мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна моя
Україна.
Ти з давніх
віків непокірна була
І волю свою
боронила невпинно.
Нарешті збулося
– її здобула
Звитяжна моя
Україна.
На землях твоїх
неозорих степів
Живе працьовита
і чесна родина,
Хвилюється
колосом стиглих хлібів
Моя золота
Україна.
В садах і
дібровах в вечірні часи
Чарує нас пісня
дзвінка солов’їна,
І чути співочі
дівчат голоси, –
Пісенна моя Україна.
Тепер ще не
легко живеться тобі,
Є в тому,
мабуть, особлива причина.
Та все подолає
в тяжкій боротьбі
Незламна моя
Україна.
Квітуй, мов
калина, над плесами вод,
Будь в дружбі і
праці міцна та єдина.
Хай буде
щасливим твій вільний народ,
Прекрасна моя
Україно!
ІІІ. Основна
частина
Вчитель. Трагічні події в Україні, починаючи з
листопада минулого року, тривожать та не залишають байдужими жодного
громадянина країни. Кожному з нас необхідно усвідомити, за що боролися учасники
Євромайдану та АТО і заради чого вони жертвують своїм життям.
Відповіді
учнів: свободу, волю,
єдинство, незалежність!!!
Учитель: – Вшануємо пам’ять загиблих хвилиною
мовчання.
Учень: Народе мій, пишаюся тобою:
Моя душа –
частинка твого «Я».
Красою правди у
святім двобою
Понад Майданом
сонця лик сія…
Є нація! Хай
знають всі у світі:
Ми є! Народ
піднявся із колін!
І переможно
сонце правди світить,
Співає гордо
наш Державний Гімн.
(Звучить Державний
Гімн України).
Учитель: – Україна – це отча земля, рідний край, де ми
народилися.
Погляньте на
карту України. На нiй позначено кордони української землi. На півдні нашу
державу омивають теплі моря – Чорне й Азовське, є в нас чудові гори. Простір землі,
заселений українським народом великий. Щоб його перетнути, потрібно пішки йти
із заходу на схід 90 днів, долаючи щодня по 30 км.
Сучасна держава Україна утворилась у результаті
розпаду Радянського Cоюзу 1 грудня 1991 року. Україна – унітарна європейська
держава. Нашими сусідами є такі країни: Білорусь, Росія, Польща, Молдова,
Угорщина, Румунія, Словаччина.Розвиваються рівноправні міждержавні економічні
зв’язки.
На жаль, у нас не все гаразд на сьогоднішній день. І багато громадян
України у пошуках кращого життя виїздять в інші країни. Загарбники мають наміри порушити кордони України.
З розвитком суспільства до людей прийшло розуміння, що
Земля не є надто великою, вона – наш спільний дім, де всі люди – сусіди.
А з сусідами треба знаходити спільну мову. У безмежному просторі різноманітних
культур, релігій, думок, ідей, що належать людям різних країн на планеті, на
допомогу з’явилася толерантності.
Висновок: Толерантність - вміння жити з
іншими людьми та іншими ідеями в мирі та злагоді.
Колективний проект «Сонечко» (учні називають та прикріплюють записані на листочках слова,
формуючи проміні сонечка)
Вчитель: Я пропоную вам дати характеристику людині, яка на вашу думку має
якості толерантної особистості.
У кожного на столах є конверти з різними якостями
людини. Виберіть приклади які відповідають людині з толерантним
відношенням.
Конверт: злорадство, егоїзм, конфлікт, доброта, повага, розуміння, співчуття,
лояльність, тактовність, гнів, грубість, милосердя, благосклонність,
скупість, надійність, заздрість, миролюбство, безпечність,
прощення, повага, оригінальність, діалог, конфлікт, підтримка,
співробітництво, ефектність, брехня, згода, доброта,
безвідповідальність.
Питання до учнів:
Чи всі ми маємо якості, що зображені на «сонечку»?
Чи всі ми спокійно можемо вислухати один одного?
Підтримати в важку хвилину, зрозуміти не схожих на нас людей, вирішити
конфлікти мирним шляхом?
Можливо ми можемо змінити себе? Зможемо виховати в себе ті якості, про які сьогодні
йде мова? Як ми можемо це зробити?
Висновок: Толерантна людина вміє дослухатися до інших, вміє уживатися в колективі,
розуміє і визнає, що у кожної людини є право на свою власну думку.
Учитель: – Україна –
одна з найбільших держав Європи. За офіційною
статистикою на
1 січня 2014 року в Україні проживає 45,5 мільйонів осіб. За
цим показником
Україна займає 29 місце у світі. Оскільки це велика країна, то
живуть у ній
люди різних національностей. Поряд з українцями на території
України
проживають представники понад 100 національностей.
Конкурс
«Мовознавство для допитливих»:
Завдання: Здійсніть подорож містами України і скажіть,
хто вас зустріне:
у Києві –
(киянин);
у Кіровограді –
(кіровоградець);
у Харкові
–(харків’янин);
у Львові –
(львів’янин);
у Сумах –
(сумчанин);
у Донбасі –
(донбасівець);
в Одесі –
(одесит);
у Чернівцях –
(чернівчанин);
у Чернігові –
(чернігівець);
у Полтаві –
(полтавчанин).
Учитель: – Слава країни
– це не лише її територія, мова, природні
багатства, а
головне – люди, які своїми здобутками прославляють країну на весь
світ. Слід
згадати найвидатніших з-поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в
історичну
пам’ять, у душу народу українського.
Тарас
Григорович Шевченко – український поет, громадський діяч, і, як кажуть самі
українці, духовний батько сучасного українського народу.
Григорій
Сковорода – педагог, поет, автор трактатів, байок, пісень.
Микола Лисенко,
український композитор, автор опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка»,
«Енеїда», автор дитячих опер і оперет.
Михайло
Грушевський – історик, організатор української науки, автор ілюстрованої
історії України.
Ігор Тамм –
видатний фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії з
фізики. Його
дитинство пройшло у Єлисаветграді (нині Кіровоград), закінчив
Єлисаветградську
чоловічу гімназію (1913 р.).
Микола Амосов –
видатний український лікар, учений у сфері серцево-судинної хірургії,
біокібернетик.
Леонід Каденюк
– перший космонавт незалежної України, Герой України.
Відомі
українські спортсмени:
Сергій Бубка
(стрибки з жердиною), Лілія Подкопаєва (спортивна
гімнастика),
Оксана Баюл (фігурне катання), Яна Клочкова (плавання), Олег
Блохін і Андрій
Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Ганна Безсонова (художня
гімнастика),
брати Віталій та Володимир Клички, Василь Ломаченко і
Олександр Усик
(бокс).
Творча робота «Толерантний мир»
Вчитель: У всіх людей одна спільна мета – жити в добрі та злагоді, зробити життя в
Країні кращим. Якщо ти успішний - допоможи іншому, якщо ти щасливий - зроби
щасливим когось поруч, будь щирим у своїх діях.
Внесок учнів:
1-й учень. Мир – це перша та необхідна умова для
повноцінного дитинства. Немає більш несумісних понять, ніж війна та діти. І
немає благороднішої мети у людства, ніж захистити дітей і всіх людей на Землі
від війн і конфліктів.
2-й учень. За останні 5 тисяч років на планеті відбулося 14
тисяч війн, у яких загинуло майже 5 мільярдів чоловік. Після Другої світової
війни у 70 країнах відбулося 130 збройних конфліктів і «малих» війн, у яких
загинуло 20 млн. чоловік. За всю історію свого існування людство жило в мирі
лише кілька десятків років.
3-й учень. Історичні факти війн такі: стародавній світ –
Троянська війна, після викрадення Єлени ахейці розпочали війну з троянцями, щоб
повернути дружину своєму царю.
Середньовіччя – війни виникали на релігійній
підставі. Хрестові походи підняли Європу на війну проти іновірців-мусульман, за
визволення гроба Господнього в Єрусалимі і продовжувались майже 200 років. Ці
походи забрали життя сотень тисяч людей та принесли колосальні збитки.
4-й учень. Друга світова війна – Гітлер вважав арійську расу кращу за інші. Основний
план Гітлера полягав у тому, щоб встановити панування над усім світом,
перетворивши населення інших країн на рабів. Для світу це стало трагедією й
призвело до смерті десятки мільйонів людей.
ІV. Підведення
підсумків виховної години.
Питання до учнів: Що зазвичай бажають люди одне одному, вітаючи зі
святами? (Щастя,
благополуччя, добра, миру).
Учитель: Так, про це мріє кожен. Але щоб зберегти мир на нашій
планеті, в нашій країні, примножити добро і домогтися добробуту для всіх,
потрібно навчитися розуміти один одного, приймати один одного такими, якими ми
є, поважати культуру і внутрішній світ інших.
Україна багатонаціональна, багатомовна, але Україна єдина.
Пам’ятаємо, не
забуваємо і цінуємо нашу Батьківщину. Збережемо наш
патріотизм,
віру та силу духу для наступних поколінь.
ДОДАТОК
«Дерево
мудрості»
Учитель: – У прислів’ях, приказках, крилатих виразах
втілені моральні
цінності
українського народу, які живуть сотні років та висвітлюють найвищу
мудрість – як
бути Людиною.
«Без
верби і калини…» (немає України).
«Людина без
рідної землі…» (як соловей без гнізда).
«За рідний
край…» (життя віддай).
«Та земля
мила…» (де мати народила).
«За народ і
волю…» (віддамо життя і долю).
«Жити – …»
(Вітчизні служити).
«Нема на світі
другої України…» (немає другого Дніпра).
Вікторину «Чи
знаєте ви Україну?»
1. У якій
півкулі знаходиться на карті наша Батьківщина? (У східній).
2. На якому
материку ми живемо? (Євразія).
3. Які країни
межують з Україною на півночі? (Білорусь).
4. З якою
державою Україна межує на сході? (Росія).
5. Коли країна
проголосила свою незалежність? (24 серпня 1991 року).
6. Де
знаходяться географічний центр Європи? (На території України в
Закарпатській
області поблизу с. Ділове).
7. Яка
називається найвища вершина Карпат? (Гора Говерла, 2061 м).
8. Яка
найбільша річка в Україні? (Дніпро).
9. Як
називається столиця України? (м. Київ).
10. Яке
найбільше озеро в Україні? (озеро Сасик).
Немає коментарів:
Дописати коментар